logo audytu działki

2022-05-09
(aktualizacja: 2022-05-11)

Co można wybudować na działce rolnej bez pozwolenia?

W poniższym artykule wyjaśniamy, co można wybudować na działce rolnej bez pozwolenia.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Mogłoby się wydawać, że na swojej działce można postawić dowolny obiekt i nie trzeba mieć na to żadnego pozwolenia. Niestety w praktyce wygląda to inaczej i trzeba liczyć się z przestrzeganiem różnych przepisów prawa. Duże ograniczenia mają właściciele działek rolnych. Oczywiście w niektórych przypadkach wystarczy dokonać wyłącznie zgłoszenia, czyli poinformować o planowanym wybudowaniu przykładowo budynku gospodarczego.

Budowa na działce rolnej tylko na podstawie zgłoszenia?

W wielu przypadkach możliwe jest postawienie różnych obiektów na działce rolnej bez konieczności składania wniosku o uzyskanie pozwolenia. Wiąże się to oczywiście z oszczędnością czasu, ograniczeniem formalności do minimum.

Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku działek rolnych możliwości są mocno ograniczone. Należy zawsze sprawdzić pod kątem prawnym, co jest wymagane, aby nie narazić się na niemałe problemy w niedalekiej przyszłości.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Zgłoszenie będzie w pełni wystarczające, jeśli chce się wybudować obiekt gospodarczy mający związek z produkcją rolną. Kolejny budynek uzupełniający zabudowę zagrodową na działce siedliskowej nie wymaga pozwolenia na budowę. Na działce rolnej można postawić także parterowe budynki gospodarcze, ale ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 35 m2. Zachować trzeba również odpowiednią rozpiętość konstrukcji, czyli do 4,8 m.

Co może zostać wybudowane na działce rolnej bez uzyskania na to pozwolenia?

Mając działkę rolną, możliwe staje się postawienie wolnostojącego budynku gospodarczego, ale musi być on parterowy. Nie trzeba mieć pozwolenia na postawienie wiaty ani altany. Na podstawie zgłoszenia przysługuje również prawo do wybudowania domowej oranżerii. Istotne jest to, aby wszystkie te obiekty miały powierzchnię zabudowy nieprzekraczającą 25 m2. Kolejną kwestią jest ograniczenie dotyczące łącznej liczby obiektów na działce rolnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa na każde 500 m2 powierzchni działki przypadają dwa obiekty. W zgłoszeniu muszą znaleźć się informacje dotyczące rodzaju planowanych robót budowlanych, ich zakresu i sposobu wykonania. Niezbędne jest również podanie informacji o terminie rozpoczęcia prac. Trzeba zamieścić w załączniku oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W zależności od tego, co konkretnie chce się wybudować na działce rolnej, mogą być też potrzebne różne szkice, rysunki, opinie itd.

Profesjonalna pomoc przy zakupie działki

Sprawdzenie działki przed kupnem warto powierzyć profesjonalistom, którzy dysponują wiedzą, doświadczeniem i zapleczem technicznym. Audyt działki można zamówić na stronie https://audytdzialki.pl/. Firma działa na terenie całego kraju, świadczy kompleksowe usługi. Zlecenie zostanie wykonane przez doświadczonych inżynierów i prawników. Pomimo tego, że wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, to jest to sposób na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy. Specjaliści dokładnie przyjrzą się działce, przeanalizuj ją pod kątem prawnym i budowlanym. Znajdą ewentualne nieprawidłowości i pozwolą uchronić się inwestorowi przed nieopłacalnym zakupem.