logo audytu działki

2023-07-21
(aktualizacja: 2023-08-04)

Właściciel działki - jak go sprawdzić?

Kupno działki to poważna decyzja, która generuje duże wydatki, a także niesie spore ryzyko. Chcąc uniknąć problemów, należy przede wszystkim zweryfikować, kto jest właścicielem danej działki. Wielu nabywców nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób sprawdzić informacje o gruncie, a tym bardziej kto oficjalnie jest pełnoprawnym właścicielem. Po te i inne kluczowe zagadnienia zapraszamy do dalszej lektury tekstu!

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Czy można ustalić właściciela działki?

Co do zasady możliwe jest zweryfikowanie informacji o właścicielu danego gruntu. Niemniej należy pamiętać, że istnieje RODO, czyli konkretny zbiór przepisów chroniących dane osobowe, a tym samym otrzymanie informacji o właścicielu działki musi opierać się na interesie prawnym. Takim interesem prawnym jest, chociażby chęć nabycia nieruchomości, czy uczestniczenie w postępowaniu spadkowy danego gruntu. Wszystko to musi mieć potwierdzenie w indywidualnym interesie opartym o prawo materialne. Taki rodzaj zabezpieczeń chroni interesy właściciela działki.

Właściciel działki – jak go sprawdzić?

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem określonej nieruchomości gruntowej i chcesz skontaktować się z właścicielem, to przede wszystkim musisz ustalić, kto nim jest. W przypadku działki wystawionej na sprzedaż w Internecie wystarczy odezwać się pod postem bezpośrednio do właściciela bądź agencji, która w jego imieniu wstawiła ogłoszenie. Jeśli jednak dany grunt nie widnieje w Internecie, gazecie bądź nie ma tabliczki z numerem telefonu i informacją o sprzedaży, to należy skorzystać z oficjalnej drogi weryfikacji. W tym celu należy skorzystać z danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków, która prowadzona jest przez starostwo powiatowe, albo prezydenta danego miasta. Alternatywną opcją jest jeszcze sprawdzenie w księdze wieczystej, która powinna być założona dla danego gruntu. Najprościej jest zajrzeć do KW poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli do Elektronicznej Księgi Wieczystej.

Ewidencja gruntów a ustalenie właściciela działki

Osobą zainteresowana sprawdzeniem właściciela działki powinna złożyć wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów w Wydziale Geodezji i Kartografii w odpowiednim urzędzie gminy bądź starostwie powiatowym. Poza fizyczną wizytą w urzędzie można też wysłać wniosek drogą online. Należy pamiętać, że wniosek wiąże się z opłatą, a sam wypis otrzymamy dopiero w ciągu kilku dni. We wspomnianym wypisie z rejestru gruntów otrzymuje się następujące informacje: imię, nazwisko oraz miejsce stałego pobytu właściciel działki; rodzaj użytków gruntowych, numer księgi wieczystej, a także dokładne położenie, powierzchnię oraz dane o granicy działki. Zdarza się, jednak że nie każdy urząd zechce nam udostępnić te informacje. Dlatego też tak ważne jest udowodnienie wspomnianego już wcześniej interesu prawnego. 

Sprawdzenie właściciela działki w księdze wieczystej 

Księgi wieczyste zawierają informacje o stanie prawnym poszczególnych nieruchomości, w tym także dane o właścicielu działki. Księgi prowadzone są przez właściwy sąd rejonowy i mają jawny charakter. Osoba pragnąca skorzystać z księgi wieczystej może się udać do sądu rejonowego bądź sprawdzić zawartość przez Internet. Oczywiście droga online jest szybszą i wygodniejszą opcją. Ważne jest jednak posiadanie numeru interesującej nas działki. Mając numer, wystarczy otworzyć stronę www.ekw.ms.gov.pl i zaznaczyć opcję przeglądania KW, a następnie wpisać numer KW, dzięki czemu otrzymamy już księgę wieczystą danej działki.

Wyszukanie właściciela działki bez numeru księgi wieczystej

Jeśli nie posiadamy numeru księgi wieczystej, to nie jesteśmy w stanie zweryfikować właściciela ani w sądzie rejonowym, ani w Internecie! Istnieje, jednak możliwość sprawdzenia danych dotyczących określonego gruntu poprzez internetową bazę danych o działkach, czyli poprzez stronę geoportal.gov.pl. To właśnie ten portal umożliwia szukanie numerów działek, a także przeglądanie map i ich poszczególnych parametrów. Strona jest dość intuicyjna i bardzo pomocna. Po znalezieniu interesującej nas działki, bez problemu uzyskamy jej numer, powierzchnię, obręb i oznaczenie z rejestru urzędowego podziału terytorialnego polski (TERYT). O ile wspomniana strona nie pomoże nam w namierzeniu właściciela, czy numeru KW, to wzbogaci nas jednak w poszukiwaniach o numer ewidencyjny działki. Posiadając z kolei ten numer działki, łatwiej nam będzie otrzymać wypis z rejestru gruntów!

Sprawdzenie właściciela działki – ile kosztuje?

Sprawdzenie właściciela działki na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości jest darmowe. Wymaga, jednak znajomości numeru księgi wieczystej. Z kolei za wypis i wyrys z ewidencji gruntów należy już uiścić stosowną zapłatę. Elektroniczna wersja to koszt 140 złotych, a wydruk – 150 złotych. Co więcej, jeśli jesteśmy zainteresowani odpisem zwykłej księgi wieczystej, to trzeba będzie zapłacić 20 złotych, a za zupełny odpis już 50 złotych. Także widzimy, że w zależności od metody ustalania właściciela działki koszta mogą być różne.