2023-08-04
(aktualizacja: 2023-08-04)
Osoby planujące budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, będą potrzebowały działki budowlanej. Chcąc nabyć taki grunt, należy przyjrzeć się definicji i kryteriom, jakie spełnia ten typ działki. W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie pojęcia działki budowlanej, jak i możliwości związane z przekształceniem działki rolnej. Zapraszamy do lektury!
Działki dzieli się na następujące rodzaje: rolne, siedliskowe, budowlane, leśne, rekreacyjne i inwestycyjne. Wśród najpopularniejszych w Polsce spotyka się działki budowlane oraz rolne. Co do zasady, działka budowlana pozwala na swobodną zabudowę mieszkalną, a rolna służy, jako użytki rolne, czyli sady, pastwiska bądź po prostu grunty orne. Z kolei działka siedliskowa daje możliwość rolnikom postawienia zabudowy zagrodowej. Działka leśna jest terenem przeznaczonym na prowadzenie gospodarki leśnej, rekreacyjna ma przeznaczenie rekreacyjno-wypoczynkowe, a działka inwestycyjna to grunty pod cele przemysłowo-inwestycyjne.
W polskim prawie w poszczególnych aktach prawnych można odnaleźć różnorodne definicje działki budowlanej, co rodzi problem interpretacyjny, tego pojęcia. Mimo że objaśnienia są stosunkowo zbliżone, to może pojawić się pewien rozdźwięk i wątpliwości. Najistotniejsze definicje podajemy poniżej:
Wśród głównych różnic w definicjach widać, że wyłącznie Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wskazuje, że działka budowlana powinna stanowić wyodrębnioną z większego terenu część, albo po prostu składać się z mniejszych działek. Kolejna rozbieżność pojawia się w przypadku zabudowanej działki przy Ustawie o gospodarce nieruchomości, gdzie pozostałe dwa dokumenty opisują sytuacje niezabudowanego terenu, na którym dopiero powstanie budynek.
Osoby pragnące przekonać się, czy działka jest budowlana, powinny przede wszystkim sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Znajduje się on w urzędzie miasta bądź gminy. To właśnie z niego można wyczytać rodzaj działki, a ponadto: rodzaj i wielkość dopuszczalnej zabudowy (w tym wysokość), możliwość stawiania budynków gospodarczych, zasady dotyczące dojazdu do nieruchomości, dozwolony kształt dachu i kolor elewacji, dopuszczalne sposoby odprowadzania ścieków i zaopatrywania w media, a także przebieg linii zabudowy, która wyznacza umiejscowienie przedniej ściany budynku. W sytuacji, gdy dana działa nie posiada MPZP, należy zwrócić się do odpowiedniego urzędu gminy bądź miasta, z prośbą o wydanie decyzji o możliwości zabudowy. W tym celu składa się stosowny wniosek. Do ustalenia warunków zabudowy działki poza właścicielem gruntu, może również wystąpić potencjalny nabywca działki. Co więcej, jeśli działka budowlana posiada już zabudowę, lecz chcemy ją rozbudować czy zmienić sposób jej użytkowania, to trzeba pamiętać o uzyskaniu stosownego pozwolenia na budowę.
Działki rolne posiadają zazwyczaj niższą cenę i atrakcyjną lokalizację, co sprawia, że wiele osób decyduje się na ich zakup. Nie każdy, jednak zdaje sobie sprawę, że proces odrolnienia i przekształcenia na grunt pod zabudowę, nie zawsze jest możliwy do zrealizowania. To w gestii władz administracyjnych leży decyzja o zmianie działki rolnej w działkę budowlaną. Wielokrotnie nabywcy inwestują swoje środki, czekają latami na przekształcenie, a proces kończy się niepowodzeniem. Dlatego też zawczasu warto przeprowadzić rzetelny audyt działki. Jeśli nie zna się przepisów, to można skorzystać z pomocy specjalistów. I tu zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług. Nasza firma specjalizuje się w audytach działek! Mamy wieloletnie doświadczenie, zebrane na działkach rozsianych po całej Polsce. Po szczegóły oferty, a także w przypadku pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.