logo audytu działki

2024-01-11
(aktualizacja: 2024-01-11)

Działka inwestycyjna — co to?

Inwestowanie w nieruchomości jest świetnym sposobem na lokowanie oszczędności. Kupując działkę, należy jednak zwrócić uwagę na jej status prawny, który wskazuje, co można na niej wybudować. Często możesz się zetknąć z pojęciem działki inwestycyjnej. Czym dokładnie jest taka działka i co możesz na niej wybudować?

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Działka inwestycyjna – czym dokładnie jest?

Fakt, że terminy związane z nieruchomościami są rozsiane po wszystkich aktach prawnych, może być problematyczny. Nie znajdziesz więc jednej, konkretnej definicji działki inwestycyjnej, ale jest to nazwa dość często używana jako teren przeznaczony pod budowę budynków przemysłowych, hal czy obiektów usługowych. Często spotkasz się też z pojęciem działki usługowej, która jest terenem przeznaczonym pod zabudowę przedsiębiorstw usługowych.

To, z jakim rodzajem działki masz do czynienia, możesz sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania. Jeśli przy sprzedawanym terenie jest literka U, to oznacza, że jest to działka usługowa. Czy oznacza to, że nie możesz wznieść na niej budynku mieszkalnego? I tak, i nie, a wszystko zależy od zapisów w planie. 

W zasadzie działka inwestycyjna powinna być terenem, na którym można wznieść budynek przemysłowy, ale i usługowy, jednak zdarzają się sytuacje, że sprzedawcy nadużywają tego terminu, by szybciej zbyć własność. Zawsze powinieneś sprawdzić zatem, jakie jest przeznaczenie gruntu, by był on dokładnie tym, czego w danym momencie szukasz. 

Jakie budynki można postawić na działce inwestycyjnej?

Już zapewne wiesz, że zawsze przed zakupem należy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, by mieć pewność, co możesz wybudować na konkretnym terenie. Działki są oznaczone kolorami i literami, a te wskazują na ich przeznaczenie. Wspomniana wcześniej litera U oznacza, że jest to teren usługowy, a litera P oznacza działki inwestycyjne, na których możesz wybudować magazyny czy obiekty produkcyjne.

Może wydarzyć się jeszcze taka sytuacja, że na danym obszarze nie ma uchwalonego planu zagospodarowania. Wówczas powinieneś najpierw sprawdzić Ewidencję Gruntów i Budynków, które także zawierają plan zagospodarowania. Jeśli znajdziesz tam skrót Bp, to masz do czynienia ze zurbanizowanymi terenami niezabudowanymi lub dopiero powstającymi. Jest też trzecie rozwiązanie, a mianowicie możesz wystąpić z wnioskiem o uzyskanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy, ale jedynie właściciel gruntu może zrobić to bezpłatnie. 

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem działki inwestycyjnej?

Z racji tego, że nie istnieje dokładna definicja działki inwestycyjnej, a często też sprzedawcy nadużywają lub błędnie opisują grunty, to najważniejsze jest, byś sprawdził przeznaczenie terenu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to pierwszy i obowiązkowy punkt, który pozwoli Ci na korzystanie z gruntu według własnych potrzeb.

Jeśli sprzedający przedstawił plan zagospodarowania, to działka inwestycyjna powinna być oznaczona kolorem fioletowym i literą P w MPZP.  Jeśli ten aspekt jest już sprawdzony, to możesz zająć się kolejnymi sprawami. Przed zakupem sprawdź koniecznie:

  • ukształtowanie terenu,
  • wymiary,
  • uzbrojenie działki,
  • dostęp do drogi publicznej.

Często zdarza się tak, że opis działki jest dużo atrakcyjniejszy niż ona sama. Powinieneś zatem pojechać i ją zobaczyć, a następnie ocenić, czy cena jest faktycznie adekwatna do jej walorów. Jeśli jest to duża inwestycja, to możesz zatrudnić rzeczoznawcę, który fachowo i bezstronnie oceni daną działkę. 

Dlaczego warto zainteresować się działką inwestycyjną?

Z racji tego, że nie ma konkretnej definicji działki inwestycyjnej, to w teorii prawnie nie jest zabronione wybudowanie na niej domu. Jednak przeznaczenie takiej działki to zabudowa przemysłowa bądź usługowa. 

Zawsze mimo to warto sprawdzić dokładnie plan zagospodarowania i zobaczyć, czy nie ma możliwości przekształcenia jej w działkę budowlaną. Jest to oczywiście dość czasochłonny proces, ale jeśli teren jest atrakcyjny, to warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem. 

Inwestowanie w grunty to stabilny i bezpieczny na pomnażanie pieniędzy, bo w perspektywie czasie przeważnie przynosi spore zyski. Działka inwestycyjna jest dobrą lokatą oszczędności pod warunkiem, że dokładnie sprawdzisz, czy jest to atrakcyjny grunt oraz to, czy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego faktycznie ta działka jest oznaczona fioletowym kolorem i literą P. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że inwestujesz swoje pieniądze w działkę inwestycyjną z potencjałem, a rosnący popyt na grunty sprawia, że zyski mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent.