2023-12-08
(aktualizacja: 2023-12-08)
Działka siedliskowa to często spotykany termin. Jednak do czego się on właściwie odnosi i czym tak naprawdę się cechuje się siedlisko? Popularność działek siedliskowych rośnie w niesamowitym tempie z uwagi na wyjątkowe właściwości, często atrakcyjną cenę i lokalizację. Co więc musisz wiedzieć na ich temat?
Działka siedliskowa to nic innego jak rodzaj działki, na której terenie znajdują się obiekty budowlane będące częścią gospodarstwa rolnego. W praktyce znaczy to, że działka siedliskowa musi posiadać nie tylko budynek mieszkalny, ale również budynek gospodarczy. Jego kondycja nie ma jednak dla Ciebie najmniejszego znaczenia, gdyż nie podlega ona żadnej kontroli.
Działki siedliskowe mają jednak szczególne miejsce w aspektach prawnych. Zgodnie z założeniami muszą być one na tyle duże, żebyś mógł na nich realizować działalność o charakterze wytwórczym z przeznaczeniem na zbyt.
Działki siedliskowe są w większości przypadków nabywane przez rolników, aczkolwiek nie tylko oni mogą sięgnąć po taki rodzaj gruntów. Są one dostępne również dla wszystkich innych kupujących, ale musisz mieć na uwadze, że teren taki może być niezbyt funkcjonalny.
Wedle przepisów ludzie, którzy nie są rolnikami, mogą kupować tereny rolne bez niepożądanych formalności. Przepis ten tyczy się jednak wyłącznie gruntów nie większych niż jeden hektar. Jeśli jednak w orbicie Twoich zainteresowań znajduje się zabudowa na działce siedliskowej, to obligatoryjna jest wielkość wynosząca więcej niż jeden hektar.
Przed podjęciem decyzji o sięgnięciu po działkę siedliskową powinieneś też zapytać gminę o możliwość budowy domu na terenie działki. Ważnym aspektem jest także odrolnienie działki. Cały proces zakupu nie jest więc przesadnie prosty i może zająć Ci trochę czasu.
Przed zakupem działki siedliskowej możesz skorzystać z pomocy prawnej. Specjaliści są w stanie ocenić, czy zakup danej działki jest opłacalny i atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy. Sporo działek siedliskowych ma skomplikowany status prawny, a jego rozwikłanie wymaga czasu, pieniędzy i ogromnej wiedzy.
Wiele osób niemających doświadczenia w tym zakresie zastanawia się również, czy na działkach siedliskowych można budować dom jednorodzinny. W rzeczywistości uzyskanie pozwolenia na postawienie nieruchomości jest zależne od wielu czynników.
Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przewiduje możliwość zabudowy, to możesz postawić dom i budynki gospodarcze. Opcja ta jest skierowana przede wszystkim do rolników. Jeśli natomiast jesteś osobą niebędącą rolnikiem i chcesz kupić działkę siedliskową, to dom możesz wnieść wyłącznie wtedy, gdy uzyskasz niezbędne pozwolenie. W takim przypadku obligatoryjne jest również przeprowadzenie odrolnienia działki.
Pod kątem prawnym działki siedliskowe są mniej złożone od działek budowlanych, ponieważ w ich przypadku parcela nie musi mieć dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z prawem pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
Wiele osób sądzi, że działki siedliskowe to rozwiązania przeznaczone tylko dla rolników, jednak na szczęście nie jest to prawdą. Działkę siedliskową o małej powierzchni możesz bowiem kupić niemal zawsze, bez żadnych obostrzeń. Sam zakup działki nie jest przesadnie skomplikowany, jednak sporo niejasności budzi możliwość stawiania na jej terenie nieruchomości. W takiej sytuacji musisz przeprowadzić odrolnienie.
Warto jednak mieć na uwadze, że odrolnienie nie może być przeprowadzone w każdych warunkach. Dlatego też przed zakupem działki wnikliwie przeanalizuj jej specyfikę, aby mieć pewność, że spełni ona Twoje wymagania. Co warto podkreślić, działka siedliskowa jest niczym innym jak działką rolną z zabudowaniami. Dlatego też w większości przypadków jest ona względnie tania i pod względem finansowym wypada znacznie atrakcyjniej od działek budowlanych.
Czym tak naprawdę różni się działka siedliskowa od budowlanej? W praktyce mają one wiele różnic, jednak głównym czynnikiem pozwalającym je sklasyfikować jest fakt, że działka siedliskowa jest wyłącznie częścią gruntu pod zabudowaniami gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że działka siedliskowa jest w większości przypadków częścią działki rolnej.