logo audytu działki

2023-07-19
(aktualizacja: 2023-07-19)

Czy można zasiedzieć działkę z linią brzegową?

Posiadanie działki z linią brzegową jest marzeniem niejednej osoby. Jednak wiele z nich nawet nie wyobraża sobie, jakie wiążą się z tym konsekwencje i z jakimi ograniczeniami będą mierzyć się jako ich właściciele. Niektórzy dopytują nawet, czy istnieje możliwość zasiedzenia takiej działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Do kogo należą działki z linią brzegową, czyli z dostępem do jeziora?

Zgodnie z polskim prawem, zakup działki z linią brzegową jest możliwy. Nabywca musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi jedynie wąskiego, bo 1,5-metrowego pasa nabrzeżnego. Teren ten może być jednak użytkowany przez osobę, która go nabyła. W miejscu tym może na przykład opalać się, wędkować, czy chociażby cumować łódź. 

Zabronione jest natomiast grodzenie wspomnianego obszaru. Mówi o tym Prawo Wodne art. 478. Ust. 2. Wbrew tym przepisom, wielu właścicieli działki z linią brzegową grodzi swój teren aż do samej wody. Postępując w ten sposób, działają niezgodnie z prawem. Oczywiście mogą mieć prywatny pomost, jednak przejście wzdłuż samej linii brzegowej nie może być zagrodzone.

Prawo własności działki a prawo przejścia 

Nierzadko mówi się, że linia brzegowa należy do wszystkich. Tymczasem jedynie właściciel może korzystać z tego brzegu w każdy dowolny sposób. Ważne jest, tylko aby umożliwił przejście przez ten odcinek innym osobom, spacerowiczom. W tym miejscu nie mogą się zatrzymywać, ani też rozkładać z leżakami itd. Prawo to nie dotyczy prywatnych pomostów – pomost może być użytkowany wyłącznie przez właściciela i nikt inny nawet nie ma prawa na niego wchodzić, nie mówiąc już o wykonywaniu na nim żadnych innych czynności. Zatem dlaczego nie wolno ogrodzić się całkowicie?

Powodem, dla którego nie wolno ogrodzić działki z linią brzegową aż do samej wody, jest chociażby to, że odcinek ten może okazać się bardzo przydatny w sytuacji ratowania życia. Taką okolicznością jest na przykład konieczność dobicia do brzegu i wyjścia na ląd w czasie burzy. Wspomnieć też trzeba o konieczności podjęcia z wody topiącej się osoby. Wówczas zarówno potrzebujący pomocy, jak i osoby, które chcą mu pomóc, mają możliwość łatwego i bezproblemowego dojścia do tonącego. 

Granice działki z linią brzegową

Kiedy mówimy o granicach lądu, wyznaczenie ich przychodzi z łatwością. W przypadku wody jest już dużo trudniej. Trzeba mieć świadomość, że przecież granica ta jest płynna, ponieważ woda cały czas faluje. Mniej, mocniej, ale jednak jest w ciągłym ruchu. Poziom wody czasem opada, innym razem podnosi się, wszystko zależnie od warunków pogodowych. Jak zatem wymierzyć 1,5 metra? Konkretne wskazówki w tej sprawie przedstawia art. 220 Prawa wodnego. Chcąc się dowiedzieć więcej, wystarczy się z nimi zapoznać. 

Zgodnie z powyższym dokumentem, brzeg określa się na podstawie średniego stanu wód z co najmniej 10 ostatnich lat. Co najważniejsze, nie trzeba obliczać tego samodzielnie. Nie wchodzi tu w grę również ustalanie linii brzegu na tak zwane oko. Aby ustalić konkrety w tej sprawie, właściciel danej działki musi wezwać specjalnego geodetę. To on zajmie się wyznaczeniem właściwej granicy działki z linią brzegową. 

Działki z linią brzegową a zasiedzenie 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy działki z linią brzegową można zasiedzieć. Otóż wszystko wskazuje na to, że wewnątrz linii brzegowej nie można gruntu zasiedzieć. Mówiąc wprost, jest to teren wyłączony z obrotu, podobnie jak na przykład droga publiczna. Fragment od wody musi być wolny i nieogrodzony. I nie ma żadnego znaczenia, czy właściciel danej nieruchomości dysponuje nią od niedawna, czy może już od 20, czy 30 lat. 

Czy działki z linią brzegową to dobra inwestycja?

Zatem można zastanowić się nad tym, czy działki z linią brzegową są dobrym pomysłem, korzystną inwestycją. Posiadanie działki tuż przy brzegu np. jeziora to tak naprawdę świetna sprawa. Daje to możliwość atrakcyjnego wypoczynku i korzystania w pełni z atutów tego miejsca. Wystarczy sprawdzić, ile kosztują takie działki. Są wyjątkowo drogie, a tak wysoka cena nie jest zupełnie bez powodu. 

Inwestując w działki z linią brzegową, trzeba mieć po prostu świadomość, że nie wolno jej grodzić aż do samej wody i zasada ta nigdy się nie zmieni. Jednak to tak naprawdę żadna przeszkoda. I tak nikt nie zajmie danego kawałka brzegu na stałe. Nikt nie będzie mógł na nim się wylegiwać, opalać i wykonywać żadnych czynności. A jeśli przejdzie ktoś sporadycznie brzegiem, to w żaden sposób nie utrudni funkcjonowania właścicielowi. Tak więc brak możliwości grodzenia działki nie powinien być powodem do rezygnacji z jej zakupu. 

Obecnie wbrew pozorom działki z linią brzegową cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pomimo ich wysokiej ceny, korzyści wynikające z ich posiadania zachęcają do zakupu. Nie jest łatwo trafić na żadną ofertę działki z linią brzegową, bo nie w każdej miejscowości jest jakiś zbiornik wodny, jak np. jezioro. Jednak nawet gdyby miało to być w okolicznej lub odległej miejscowości, warto mieć taką działkę, by móc w wolnym czasie na niej przebywać.