logo audytu działki

2022-05-09
(aktualizacja: 2022-05-11)

Gdzie sprawdzić zadłużenie działki?

W poniższym artykule wyjaśniamy, gdzie sprawdzić zadłużenie działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Zakup działki, na której powstanie nasz wymarzony dom, to bardzo często inwestycja wieloletnich oszczędności lub konieczność pozyskania kredytu hipotecznego. W związku z kwotą, jaką przyjdzie nam zapłacić, należy dokładnie upewnić się, że wszelkie kwestie prawne dotyczące działki - również te związane z finansami - są prawidłowo uregulowane.

Dlaczego informacja o zadłużeniu działki ma znaczenie?

Kupując działkę, musimy liczyć się z tym, że jej poprzedni właściciel mógł nie uiszczać na bieżąco wszelkich opłat związanych m.in. z mediami. Te - niestety - w razie zakupu takiej obciążonej działki przejdą na nowego właściciela. Jeśli zadłużenie jest niewielkie, a cena działki korzystna, możemy oczywiście zdecydować się na jej zakup mimo wszystko, sytuacja jednak komplikuje się w sposób znaczący, gdy długi są duże. W związku z możliwością istnienia zadłużenia warto zlecić sprawdzenie działki przed kupnem specjalistom z audytdzialki.pl. W ten sposób można upewnić się, że wszelkie kwestie związane z płatnościami za media czy ewentualnym obciążeniem hipoteki zostaną dogłębnie zweryfikowane i przekazane klientowi.

Jakie rodzaje długów mogą ciążyć na działce?

Audyt działki może wykazać różnego typu zadłużenia. Wśród nich wskazać można m.in.:

  • dożywocie - choć nie jest to typowe zadłużenie, niesie za sobą spore ryzyko, że zakupimy działkę z niechcianym lokatorem. Tego typu zapisy stosuje się w większości przypadków w odniesieniu do nieruchomości, jednak warto zweryfikować te informacje,
  • hipotekę,
  • długi związane z brakiem opłat za media lub inne należności związane z działką,
  • roszczenie do działki z tytułu innych długów właściciela (np. w związku z niespłaconymi kredytami).

Gdzie sprawdzić zadłużenie działki?

Aby upewnić się, że działka nie jest zadłużona, warto przeprowadzić jej szczegółowy audyt. Wśród miejsc, do których zdecydowanie warto zajrzeć, znajdują się:

  • księga wieczysta - można w niej znaleźć m.in. informacje o hipotece, a także wcześniej wspomnianym dożywociu lub roszczeniach innych podmiotów. Aby sprawdzić dane znajdujące się w księdze wieczystej, trzeba znać numer, pod jakim w katalogu widnieje dana działka,
  • zgromadzone potwierdzenia właściciela - w przypadku niektórych opłat najłatwiej jest po prostu poprosić właściciela o przedstawienie pokwitowań wniesienia opłat, np. podatkowoprawnych i innych. Firmy dostarczające rozmaite media, jak np. prąd czy woda, nie mogą udzielać osobom postronnym (a do takich należą z ich punktu widzenia potencjalni nabywcy danego gruntu). Jeśli właściciel utrzymuje, że nie ma żadnych pokwitowań, warto zwrócić uwagę, że może on zawsze wystąpić do poszczególnych firm z prośbą o wystawienie zaświadczenia, że dany teren nie jest u nich zadłużony.

Sprawdzenie zadłużenia działki nie jest czynnością szczególnie skomplikowaną, jednak przy braku fachowej wiedzy możemy łatwo coś pominąć i tym samym wpaść w nieciekawą sytuację. Jest to kwestia na tyle istotna, że warto zwrócić baczną uwagę na to, czy działka nie jest zadłużona, a nawet zlecić sprawdzenie tej kwestii specjalistom, bowiem w innym przypadku może okazać się, że wpadniemy w poważne tarapaty.