2022-05-09
(aktualizacja: 2022-05-11)
W poniższym artykule wyjaśniamy, jak bezpiecznie kupić działkę.
Zakup działki budowlanej oznacza dla większości osób możliwość stworzenia własnego domu, ale również konieczność sprawdzenia wielu istotnych zagadnień związanych z daną nieruchomością gruntową. W jaki sposób kupić działkę, unikając kosztownych pomyłek?
Audyt działki ma duże znaczenie między innymi ze względu na to, że sprzedający - niestety - nie zawsze są uczciwi. W związku z tym warto dokładnie sprawdzić działkę, by uniknąć późniejszych komplikacji. Warto przy tym pamiętać, że wiele kwestii związanych z audytem działki jest dość skomplikowanych, a co za tym idzie - bez specjalistycznej wiedzy możemy po prostu nie być dość dokładni. Pominięcie istotnych szczegółów może nieść za sobą poważne konsekwencje, również te finansowe, a przecież dobrze wiadomo, że budowa domu oznacza duże koszty i każda kwota jest istotna. W związku z tym warto zlecić sprawdzenie działki specjalistom ze strony audytdzialki.pl, by mieć pewność, że wszystkie kwestie zostaną dokładnie zbadane.
Sprawdzanie działki przed jej nabyciem zdecydowanie warto rozpocząć od weryfikacji księgi wieczystej: to właśnie tam możemy znaleźć m.in. informacje o ewentualnym zadłużeniu lub... dodatkowych właścicielach działki, o których "zapomniał" wspomnieć sprzedający. Jeśli w księdze wieczystej znajdziemy informacje o budynkach, należy koniecznie upewnić się, że zostały one postawione zgodnie z przepisami budowlanymi. Dodatkowo to podstawowe źródło informacji, jeśli chodzi o potwierdzenie danych właściciela - nawet wtedy, gdy w księdze wieczystej widnieje tylko jedna osoba i pozornie wszystko wydaje się być w porządku. Uwaga: należy zwrócić baczną uwagę na to, czy księga wieczysta obejmuje jedną działkę, czy większą ich ilość. Istnieje bowiem możliwość, że sprzedający posiadał kilka sąsiadujących ze sobą działek i założył im jedną księgę wieczystą. W takiej sytuacji konieczne będzie notarialne założenie wspomnianego dokumentu tylko dla jednej z działek.
Szczegółowe sprawdzenie danych znajdujących się w księdze wieczystej to tylko pierwsza część czynności, jakie należy podjąć. Dodatkowo warto sprawdzić, jakie jest właściwie przeznaczenie gruntu, który planujemy kupić: może bowiem okazać się, że działka, która wydaje się być budowlaną, w MPZP jest przeznaczona pod zabudowę przemysłową lub przeznaczona do użytku rolnego. Kwestią nie mniej istotną jest dostęp do drogi publicznej - a w przypadku jego braku, należy zbadać możliwości połączenia się z takową, np. przez działkę sąsiada. Nie zapominajmy również o uzbrojeniu, czyli doprowadzeniu do działki przyłącza energii elektrycznej, sieci wodociągowej, a jeśli jest taka możliwość - również kanalizacyjnej (w przypadku jej braku konieczne jest zainwestowanie np. w szambo) oraz gazowej.
Szczegółowe sprawdzenie działki przed kupnem może pomóc uchronić się przed znacznymi kosztami lub opóźnieniem budowy domu. W związku z tym nie należy od razu "rzucać się na okazję" i dokonywać zakupu działki, która na pierwszy rzut oka wydaje się być w porządku. Pozory mogą mylić!