logo audytu działki

2022-05-09
(aktualizacja: 2022-05-11)

Jak kupić działkę budowlaną i uniknąć kosztownych błędów?

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak bezpiecznie kupić działkę.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Zakup działki budowlanej oznacza dla większości osób możliwość stworzenia własnego domu, ale również konieczność sprawdzenia wielu istotnych zagadnień związanych z daną nieruchomością gruntową. W jaki sposób kupić działkę, unikając kosztownych pomyłek?

Audyt działki - dlaczego ma duże znaczenie?

Audyt działki ma duże znaczenie między innymi ze względu na to, że sprzedający - niestety - nie zawsze są uczciwi. W związku z tym warto dokładnie sprawdzić działkę, by uniknąć późniejszych komplikacji. Warto przy tym pamiętać, że wiele kwestii związanych z audytem działki jest dość skomplikowanych, a co za tym idzie - bez specjalistycznej wiedzy możemy po prostu nie być dość dokładni. Pominięcie istotnych szczegółów może nieść za sobą poważne konsekwencje, również te finansowe, a przecież dobrze wiadomo, że budowa domu oznacza duże koszty i każda kwota jest istotna. W związku z tym warto zlecić sprawdzenie działki specjalistom ze strony audytdzialki.pl, by mieć pewność, że wszystkie kwestie zostaną dokładnie zbadane.

Dokładna weryfikacja działki przed zakupem

Sprawdzanie działki przed jej nabyciem zdecydowanie warto rozpocząć od weryfikacji księgi wieczystej: to właśnie tam możemy znaleźć m.in. informacje o ewentualnym zadłużeniu lub... dodatkowych właścicielach działki, o których "zapomniał" wspomnieć sprzedający. Jeśli w księdze wieczystej znajdziemy informacje o budynkach, należy koniecznie upewnić się, że zostały one postawione zgodnie z przepisami budowlanymi. Dodatkowo to podstawowe źródło informacji, jeśli chodzi o potwierdzenie danych właściciela - nawet wtedy, gdy w księdze wieczystej widnieje tylko jedna osoba i pozornie wszystko wydaje się być w porządku. Uwaga: należy zwrócić baczną uwagę na to, czy księga wieczysta obejmuje jedną działkę, czy większą ich ilość. Istnieje bowiem możliwość, że sprzedający posiadał kilka sąsiadujących ze sobą działek i założył im jedną księgę wieczystą. W takiej sytuacji konieczne będzie notarialne założenie wspomnianego dokumentu tylko dla jednej z działek.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Szczegółowe sprawdzenie danych znajdujących się w księdze wieczystej to tylko pierwsza część czynności, jakie należy podjąć. Dodatkowo warto sprawdzić, jakie jest właściwie przeznaczenie gruntu, który planujemy kupić: może bowiem okazać się, że działka, która wydaje się być budowlaną, w MPZP jest przeznaczona pod zabudowę przemysłową lub przeznaczona do użytku rolnego. Kwestią nie mniej istotną jest dostęp do drogi publicznej - a w przypadku jego braku, należy zbadać możliwości połączenia się z takową, np. przez działkę sąsiada. Nie zapominajmy również o uzbrojeniu, czyli doprowadzeniu do działki przyłącza energii elektrycznej, sieci wodociągowej, a jeśli jest taka możliwość - również kanalizacyjnej (w przypadku jej braku konieczne jest zainwestowanie np. w szambo) oraz gazowej.

Szczegółowe sprawdzenie działki przed kupnem może pomóc uchronić się przed znacznymi kosztami lub opóźnieniem budowy domu. W związku z tym nie należy od razu "rzucać się na okazję" i dokonywać zakupu działki, która na pierwszy rzut oka wydaje się być w porządku. Pozory mogą mylić!