logo audytu działki

2022-05-08
(aktualizacja: 2022-05-09)

Jak sprawdzić, czy działka jest uzbrojona?

W poniższym artykule wyjaśniamy, gdzie sprawdzamy uzbrojenie działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Sprawdzenie działki przed kupnem obejmuje między innymi kwestie dotyczące uzbrojenia. Warto od razu zaznaczyć, że działki nieuzbrojone są tańsze od uzbrojonych. Mogłoby się wydawać, że będzie to korzystne rozwiązanie, bo wystarczy uzbroić ziemię i po problemie. Niestety jest to żmudny i czasochłonny proces. Może być to wręcz nieopłacalne, więc trzeba dokładnie sprawdzić działkę, zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie. Wykonanie przyłączenia mediów staje się koniecznością w przypadku nieuzbrojonej działki, ale nikt nie zrobi tego za darmo. Wiąże się to z koniecznością załatwienia wielu formalności

Co warto wiedzieć o uzbrojeniu działki?

W sprzedaży znajdują się działki zarówno uzbrojone, jak i nieuzbrojone. Różnią się one pod wieloma względami, bardzo istotnymi dla nowego właściciela. Działka może być też częściowo uzbrojona. Uzbrojenie dotyczy przyłączenia mediów i dostępu do drogi publicznej. Grunty uzbrojone są droższe. Wynika to z tego, że mają one przyłącze energii elektrycznej, wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe. Nie będzie wobec tego problemu z korzystaniem z wody, prądu, błękitnej energii itd. Ogromne znaczenie ma lokalizacja działki. W przypadku terenów mocno oddalonych od miasta trzeba liczyć się z brakiem dostępu do sieci. Należy to dokładnie zweryfikować podczas sprawdzania działki. Jeśli nie ma przyłączy, to konieczne staje się ich wybudowanie przed przystąpieniem do budowy.

Jak sprawdzić uzbrojenie działki?

W celu sprawdzenia tego, czy zostały wykonane przyłącza mediów, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z widniejących w nim zapisów jasno wynika, czy działka nie jest obciążona jakimiś ograniczeniami dotyczącymi zabudowy. Znaczenie ma również mapa zasadnicza działki. W celu jej zdobycia trzeba wybrać się do wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego. Oczywiście należy za to zapłacić, ale na mapie widać wyraźnie granice działki wraz z jej uzbrojeniem. O uzbrojeniu działki można dowiedzieć się bardzo szybko dzięki rejestrowi publicznemu. Jest nim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dostępne są również portale mapowe i geoportale krajowe. Wystarczy poszukać w internecie. Udostępniają one informacje dotyczące uzbrojenia terenu w poszczególnych powiatach. Pomocne są także raporty o terenie, które można pobrać w parę minut.

Audyt działki sposobem na jej dokładne sprawdzenie

Samodzielne sprawdzenie działki jest dosyć czasochłonnym i żmudnym zadaniem. Łatwo o przeoczenie czegoś, co może mieć ogromne znaczenie. Najwygodniejszymi i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania kompleksowego audytu działki. Zajmą się tym dla klienta specjaliści z audytdzialki.pl. Pozwoli to uchronić się przed wieloma niemiłymi niespodziankami, nieporozumieniami i poważnymi konfliktami. Zdarza się tak, że pomimo stania się legalnym właścicielem działki, nadal niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Kolejnym problemem będzie zakup gruntu z obciążeniem. Na podstawie dokładnej analizy i wyników audytu nic się nie ukryje. Klienci uzyskają rzetelną wiedzę na temat działek, które planują kupić. Profesjonaliści wskażą na potencjalne zagrożenia, uchronią przed podpisaniem niekorzystnej umowy.