logo audytu działki

2022-03-21
(aktualizacja: 2022-04-21)

Jak sprawdzić numer działki

W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możemy sprawdzić numer działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Numer działki – co to jest i do czego służy?

Każda działka posiada przypisany numer. Pozwala to na sprawdzenie przypisanej do niej księgi wieczystej, a tym samym zweryfikowanie najważniejszych informacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, działką ewidencyjną nazywa się ciągły teren leżący w obrębie jednego obszaru, który jest wydzielony poprzez linie graniczne (naturalne typu rzeki, jeziora bądź sztuczne, czyli wyznaczone przez ludzi). Istotne jest iż dane grunty są jednorodne pod kątem prawnym. Poszczególne działki wchodzą w skład obrębów ewidencyjnych, a te z kolei tworzą jednostki ewidencyjne. Tu trzeba zaznaczyć, że numer ewidencyjny działki nigdy nie powtarza się w zakresie danego obrębu. Ponadto numer działki wchodzi w skład identyfikatora działki, którego zadaniem jest precyzyjne jej zlokalizowanie. Wspomniany identyfikator zawiera także kod województwa, kod powiatu, kod gminy, typ gminy, a także numer obrębu ewidencyjnego.

Jak sprawdzić numer działki?

Chcąc sprawdzić numer działki, możemy skorzystać z kilku sposobów. Jednym z nich jest odszukanie go na mapach ewidencyjnych w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków. Tu z pomocą przychodzi nam pracownik starostwa powiatowego, który jest dostępny w każdej placówce. Ponadto wybierając opcję stacjonarną, po złożeniu stosownego wniosku, możemy uzyskać również informacje o adresie administracyjnym działki, bądź numerze księgi wieczystej.

Alternatywnym sposobem jest sprawdzenie numeru działki na stronie internetowej geoportal.gov.pl. Wyszukiwanie w Internecie jest stosunkowo proste, ponieważ wystarczy podać nazwę miejscowości, dzielnicę i właściwą ulicę.

Następnie z listy obrębu ewidencyjnego wybrać naszą działkę. Po wyborze będziemy w stanie odczytać numer działki, jak i jej adres administracyjny. Polecamy zapisanie takiego numeru, by w przyszłości nie tracić czasu na ponowne szukanie. Od razu warto też sprawdzić najistotniejsze informacje o działce oraz zajrzeć do jej Księgi Wieczystej.