logo audytu działki

2022-02-10
(aktualizacja: 2022-03-14)

Jak sprawdzić wymiary działki?

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić wymiary działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Sprawdzenie wymiarów działki nie jest szczególnie trudnym zadaniem, jeśli wiemy gdzie się udać. Informacja ta może mieć duże znaczenie na przykład wtedy, gdy chcemy postawić dom. Warto dowiedzieć się, czy działka, która nas interesuje, charakteryzuje się odpowiednim rozmiarem.

Dlaczego warto znać wymiary działki?

Budowa domu to zadanie, które wymaga skoordynowania wielu czynności, a także zaplanowania mnóstwa procesów. Na samym początku, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego projektu budynku, który pozwoli zachować optymalny rozmiar ogrodu i domu jednocześnie.

Dlatego też już na etapie wyboru działki dobrze jest sprawdzić jej powierzchnię, zwłaszcza jeśli mamy już pomysł na zagospodarowanie przestrzeni. Jeżeli źle dobierzemy działkę pod już istniejący projekt (lub choćby własną koncepcję), może okazać się, że dom będzie zbyt duży albo wręcz odwrotnie - za mały w stosunku do całego obszaru.

Zdarza się również, że choć powierzchnia działki jest zadowalająca, jej kształt pozostawia niewielkie pole do manewru. W takiej sytuacji również lepiej jest wybrać inne miejsce na budowę domu.

Jak sprawdzić wymiary działki?

Wymiary działki budowlanej możemy sprawdzić na dwa sposoby: online lub odwiedzając odpowiednie starostwo powiatowe. W tym pierwszym przypadku wystarczy odwiedzić jeden z dostępnych w sieci serwisów, gdzie prezentowane są mapy geodezyjne. By móc to zrobić, musimy znać numer działki lub chociaż numer obszaru geodezyjnego, w którym się znajduje. W tym drugim przypadku musimy jednak nastawić się na nieco szukania i przeglądania dostępnych na stronie map.

Jeżeli zaś chodzi o sprawdzenie wymiarów działki w urzędzie - musimy udać się do wydziału geodezyjnego miejscowego urzędu. Tam, po podaniu numeru ewidencyjnego działki, możemy uzyskać potrzebne informacje. W tym samym miejscu możemy zresztą złożyć wniosek o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Warto jednak pamiętać, że pozyskanie tego rodzaju dokumentacji wiąże się z dodatkowymi opłatami.