audyt działki logo

2021-08-24

Jak wykonać audyt działki?

W poniższym artykule wyjaśniamy,  czy warto wykonać audyt działki.

Zakup działki, a zwłaszcza działki przeznaczonej pod budowę domu, nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Należy dokładnie sprawdzić wszystko – od statusu prawnego nieruchomości, przez jej dokładne parametry, do planów zagospodarowania przestrzennego, które będą miały decydujący wpływ na to, czy będzie można uzyskać pozwolenie na budowę. Jak poprawnie, a przede wszystkim skutecznie wykonać audyt działki?

Audyt działki – dlaczego to takie ważne?

Jeżeli kupujemy działkę z myślą o budowie domu, to oczywiste jest, że działka powinna spełniać wszelkie warunki, które pozwolą na realizację tego planu. Może okazać się, że mimo że kupno nieruchomości przebiegło jak najkorzystniej i staliśmy się legalnymi jej właścicielami, nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę. Może też zdarzyć się, że działka obciążona będzie prawami osób trzecich, albo instytucji. W takim wypadku nowy właściciel może taką działkę nawet stracić. Sposobem na uniknięcie niespodzianek jest przeprowadzenie solidnego audytu. Dzięki niemu uzyskuje się pewność, że kupujemy dokładnie to, czego chcemy.

Jakie elementy powinien zawierać audyt działki?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym i kupno działki mają pewne wspólne elementy. Jednym z nich jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo. Aby je uzyskać, audyt działki powinien zawierać kilka zasadniczych elementów. Po pierwsze powinno to być sprawdzenie całej dokumentacji, która dotyczy nieruchomości. Kupujący powinien przed sfinalizowaniem transakcji uzyskać wypis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i nieruchomości, a także wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu uzyskuje pewność, że po zakupie stanie się faktycznie właścicielem działki i będzie mógł postawić na niej wymarzony dom. Po drugie audyt powinien również dać odpowiedź na pytanie o to, czy dana działka zapewnia odpowiednie warunki do realizacji konkretnego, zamierzonego przez kupującego projektu budowlanego.

Czy warto powierzyć audyt profesjonalistom?

Sprawdzenie działki jest tak samo ważne, jak sprawdzenie mieszkania przed kupnem. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które przeprowadzają profesjonalne audyty działek i innych nieruchomości. Decydując się na współpracę z fachowcami, uzyskuje się przede wszystkim pewność, że żaden istotny element nie został przeoczony.

autor posta Milena Stefaniak

Artykuł przygotował

Milena Stefaniak

Studiuje zarządzanie i marketing, ale od zawsze udzielała się w sieci. Prowadziła blogi i strony internetowe. Tworzyła teksty lifestylowe i bardziej merytoryczne. Zajmuje się tym cały czas, bo pisanie to jej pasja.

Oceń artykuł:

Profesjonalny audyt działki | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.