logo audytu działki

2021-08-24
(aktualizacja: 2022-03-14)

Jak wykonać audyt działki?

W poniższym artykule wyjaśniamy,  czy warto wykonać audyt działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Jak sprawdzić działkę przed kupnem

Zakup działki, a zwłaszcza działki przeznaczonej pod budowę domu, nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Należy dokładnie sprawdzić wszystko – od statusu prawnego nieruchomości, przez jej dokładne parametry, do planów zagospodarowania przestrzennego, które będą miały decydujący wpływ na to, czy będzie można uzyskać pozwolenie na budowę. Jak poprawnie, a przede wszystkim skutecznie wykonać audyt działki?

Audyt działki – dlaczego to takie ważne?

Jeżeli kupujemy działkę z myślą o budowie domu, to oczywiste jest, że działka powinna spełniać wszelkie warunki, które pozwolą na realizację tego planu. Może okazać się, że mimo że kupno nieruchomości przebiegło jak najkorzystniej i staliśmy się legalnymi jej właścicielami, nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę. Może też zdarzyć się, że działka obciążona będzie prawami osób trzecich, albo instytucji. W takim wypadku nowy właściciel może taką działkę nawet stracić. Sposobem na uniknięcie niespodzianek jest przeprowadzenie solidnego audytu. Dzięki niemu uzyskuje się pewność, że kupujemy dokładnie to, czego chcemy.

Jak sprawdzić, czy działka ma dostęp do drogi publicznej

Droga publiczna, to droga, z której korzystać może każdy. Naszym zadaniem przed kupnem działki jest sprawdzenie, do jakiej drogi ma ona dostęp. Jeżeli widzimy, że działka ma dostęp do jakiejś drogi, to nie zawsze może oznaczać, że będzie to droga publiczna, z której będziemy mogli korzystać. Wszystkie drogi publiczne podlegają wpisowi do ewidencji dróg publicznych, dlatego sprawdzenie z jaką drogą mamy do czynienia nie powinno stanowić problemu. Drogę możemy sprawdzić, przesyłając wniosek do zarządu województwa/powiatu/wójta lub Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w przypadku dróg krajowych.

Jakie elementy powinien zawierać audyt działki?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym i kupno działki mają pewne wspólne elementy. Jednym z nich jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo. Aby je uzyskać, audyt działki powinien zawierać kilka zasadniczych elementów. Po pierwsze powinno to być sprawdzenie całej dokumentacji, która dotyczy nieruchomości. Kupujący powinien przed sfinalizowaniem transakcji uzyskać wypis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i nieruchomości, a także wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu uzyskuje pewność, że po zakupie stanie się faktycznie właścicielem działki i będzie mógł postawić na niej wymarzony dom. Po drugie audyt powinien również dać odpowiedź na pytanie o to, czy dana działka zapewnia odpowiednie warunki do realizacji konkretnego, zamierzonego przez kupującego projektu budowlanego.

Czy warto powierzyć audyt profesjonalistom?

Sprawdzenie działki jest tak samo ważne, jak sprawdzenie mieszkania przed kupnem. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które przeprowadzają profesjonalne audyty działek i innych nieruchomości. Decydując się na współpracę z fachowcami, uzyskuje się przede wszystkim pewność, że żaden istotny element nie został przeoczony.