logo audytu działki

2022-03-21
(aktualizacja: 2022-04-21)

Jakie dokumenty przy kupnie starego domu

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich dokumentów będziemy potrzebowali przy kupnie starego domu.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Sprawdzenie starego domu

Przed zakupem starego domu powinno się dokładnie zweryfikować wszelkie kwestie prawne oraz techniczne. Warto zacząć od analizy księgi wieczystej nieruchomości, którą łatwo możemy znaleźć w formie elektronicznej na stronie https://ekw.ms.gov.pl. We wspomnianej księdze trzeba przejrzeć istniejące obciążenia, roszczenia i służebności. Poza tym zalecamy sprawdzenie wypisu z rejestru gruntów, gdzie wskazana jest klasa gruntu, numer ewidencyjny działki oraz właściciel. Co więcej, prewencyjnie można także zerknąć na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który pozwoli upewnić się, czy faktycznie dany obszar jest uznawany za działkę budowlaną. Natomiast od strony technicznej należy poprosić aktualnego właściciela o odpowiednie dokumenty (o czym w kolejnym akapicie). Dodatkowo zachęcamy do dokonania skrupulatnego przeglądu technicznego wraz ze specjalistą, który odnotuje wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

Jakie dokumenty przy kupnie starego domu?

Przed podpisaniem umowy o zakup starego domu powinniśmy poprosić o następujące dokumenty: projekt budowlany, pozwolenie na budowę wraz z decyzją o pozwoleniu na użytkowanie, podpisany przez kierownika dziennik budowy, a także dokumentację powykonawczą instalacji elektrycznej i sanitarnej. Ponadto warto jest też dopytać o protokoły z przeglądów kominiarski, instalacji gazowej i z pomiarów instalacji elektrycznej. Jeśli brakuje, któregoś z wymienionych dokumentów zazwyczaj jest szansa uzyskania go w odpowiednim urzędzie na wniosek o wydanie duplikatu. Jeżeli czujesz, że zakres dokumentacji i kwestie techniczne są poza Twoją wiedzą, to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z inżynierem, specjalizującym się w audytach technicznych nieruchomości.

Fachowiec nie tylko zapozna się z papirologią, ale i sprawdzi faktyczny stan lokalu, wypisze usterki oraz oszacuje koszta niezbędnych napraw. Tym samym będzie można renegocjować cenę, lub uzyskać zobowiązania do usunięcia odkrytych wad. W ten sposób nabywca starego domu uniknie dodatkowego stresu, wydatków i problemów technicznych.