logo audytu działki

2023-07-19
(aktualizacja: 2023-07-19)

Klasy gruntu na działce, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o tej klasyfikacji.

Przed ostatecznym wyborem, a następnie zakupem konkretnego gruntu, bardzo ważne jest wcześniejsze sprawdzenie jego klasy. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierza się przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną. Jakie są klasy gruntu i w jaki sposób można je sprawdzić? Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat. 

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Klasa gruntu – jak ją sprawdzić?

Akurat sprawdzenie klasy gruntu nikomu nie powinno przysparzać najmniejszych trudności. Można ją odczytać na wyrysie i wypisie z ewidencji gruntów i budynków. Teraz bez problemu w razie potrzeby można wystąpić o taki wypis i wyrys. Trzeba tylko liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu w wysokości 105 zł. Istnieje jednak jeszcze jeden i zupełnie darmowy sposób. Otóż wystarczy udać się do urzędu gminy albo miasta. Osoby, które bez problemu operują narzędziami internetowymi, mogą też sprawdzić klasę gruntu za pomocą geoportalu. 

Jakie są klasy gruntu?

Sprawdzenie klasy gruntu jest bardzo ważne dla dalszych działań, a także samego procesu zakupu działki. Konieczność odrolnienia działki może wiązać się z bardzo wysokim kosztem, tym bardziej, jeśli klasa gruntu okaże się wysoka. W praktyce wyróżnia się następujące klasy gruntu: 

  • klasa I gleby orne najlepsze, 
  • klasa II gleby orne bardzo dobre, 
  • klasa III a gleby orne dobre, 
  • klasa III b gleby orne średnio dobre,
  • klasa IV a gleby orne lepsze, średniej jakości,
  • klasa IV b gleby orne gorsze, średniej jakości,
  • klasa V gleby orne słabe,
  • klasa VI gleby orne najsłabsze,
  • klasa VI Rz gleby pod zalesienia.

W celu ich wyszczególnienia bierze się pod uwagę następujące kwestie: poziom wody gruntowej, zdolność retencyjną, wpływ klimatu na jakość gleby, a do tego również warunki uprawy. 

Dlaczego sprawdzenie klasy gruntu jest tak ważne?

Wiele osób sprzedaje różne działki, często nie informując o tym, jaki jest jej rodzaj. Jeśli kupujący nie zagłębi się w szczegóły i nie sprawdzi tego samodzielnie, może rozczarować się już w niedalekiej przyszłości po sfinalizowaniu transakcji. Czasem nowy właściciel gruntu musi przekształcić go w działkę budowlaną i wówczas zaczynają się problemy, a na pewno dodatkowe koszty. Wyższa klasa gruntu powoduje, że wyższe są koszty przekształcenia danej działki. Wystarczyłoby wybrać inną działkę, by uniknąć tych wydatków. Istnieją jeszcze inne sposoby na uniknięcie tego typu komplikacji. Należałoby jednak konsultować je z fachowcami. 

Czy warto kupić działkę wymagającą odrolnienia?

Proces odrolnienia działki nie jest taki szybki. Należy jednak podkreślić, że działka, która tego wymaga, jest tańsza. To kusi wielu inwestorów do jej zakupu. Poza odrolnieniem konieczne jest wyłączenie działki z produkcji rolnej. Proces ten przebiega nawet kilka miesięcy, a w niektórych sytuacjach – nawet kilka lat. By uniknąć dodatkowych komplikacji, jeszcze przed zakupem należy sprawdzić klasę gleby, jaka znajduje się w tym miejscu. 

Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z normami budowlanymi, biorąc pod uwagę gleby klasy I, II i III, odrolnienie jest trudniejsze, a w niektórych sytuacjach nawet całkiem niemożliwe. Wówczas decyzję o odrolnieniu musi podjąć Minister Rolnictwa. Starosta zajmuje się tym, jeśli działka wymagająca odrolnienia znajduje się maksymalnie 50 m od innej działki budowlanej, a maksymalnie 50 m od drogi publicznej. W dodatku działka ta musi mieć powierzchnię mniejszą niż pół hektara. Co więcej, musi znajdować się w obszarze zwartej zabudowy. Kiedy następuje odrolnienie ziemi klasy IV albo niższej, decyzję dotyczącą odrolnienia podejmuje Starosta. 

Kupując działkę wymagającą odrolnienia, warto wziąć pod uwagę to, że proces ten może ciągnąć się przez długi czas. Niekiedy nawet warto zaczekać. To, że dziś nie jest możliwe odrolnienie, nie oznacza, że w niedalekiej przyszłości też będzie to niemożliwe. Za jakieś 10-15 lat działkę tę zapewne da się odrolnić, a nawet będzie można podzielić i sprzedać jako działki budowlane, zarabiając na tym niemałe pieniądze. 

W związku z powyższym działkę wymagającą odrolnienia, niezależnie od klasy gruntu, warto kupić, tym bardziej, jeśli ma dobrą cenę. Inwestycja w każdy grunt może przynieść inwestorowi szereg korzyści. Jeśli nie od razu, to w przyszłości. Warto jednak inwestować świadomie, sprawdzając klasy gruntu, a także poznając historię danej działki. Tak by móc ewentualnie przygotować się na konieczność kilkuletniego czekania, aż inwestycja ta się zwróci. 

Klasy gruntu, jak widać, są bardzo ważne. Kupując jakąkolwiek działkę, trzeba ją znać. Tak naprawdę, nawet gdyby miała nadal służyć jako rolna, warto znać klasę, która będzie świadczyła o możliwościach tej ziemi w zakresie produkcji plonów. Osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy w tym obszarze, a tym bardziej szukają działki pod budowę, powinny skontaktować się ze specjalistami, którzy wykonają audyt działki. Szczegółowa analiza dokumentacji działki pozwoli lepiej ją poznać, a co za tym idzie, uniknąć kłopotów w przyszłości. Tak wielu kupujących działkę nie ma świadomości swoich działań, a przecież można tego łatwo uniknąć.