logo audytu działki

2022-03-21
(aktualizacja: 2022-04-21)

Kupno działki budowlanej co sprawdzić

W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinniśmy sprawdzić przed kupnem działki budowlanej.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Budowa domu to poważna inwestycja wymagająca bardzo dużych nakładów finansowych. Z tego powodu, każda błędna decyzja może powodować kolejne duże nakłady pieniędzy. Warto wiedzieć co sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie działku budowlanej.

Po pierwsze lokalizacja

Ludzie decydują się budować dom najczęściej na wsi bądź przedmieściach większych miast. Najczęściej przyczyną wyboru takiej lokalizacji jest spokój, którego można tam zaznać. Warto wiedzieć, że życie w takim miejscu niesie ze sobą pewne trudności. Jednym z przykładów jest codzienny dojazd do szkoły, bądź pracy. Posiadanie dwóch sprawnych samochodów może okazać się koniecznością, a to z kolei zwiększa koszty życia, szczególnie kiedy nie istnieje odpowiednio rozwinięta infrastruktura transportu publicznego.

Kwestie techniczne

Kupno dobrej działki jest jak odbiór mieszkania - jeżeli pewne wady nie zostaną wychwycone wcześnie, mogą okazać się brzemienne w późniejszych skutkach. Z tego powodu, warto zwrócić uwagę na pewne aspekty techniczne działki.

Pierwszym z nich jest oczywiście metraż. Bardzo często konieczne jest sprawdzenie powierzchni działki samemu, aby mieć pewność, że cena jest adekwatna. Następnie, istotne jest czy ziemia znajduje się na terenach zalewowych bądź na szkodach górniczych. Takie sytuacje drastycznie utrudniają życie oraz zmniejszają żywotność budynku. Przyłączenie mediów to kolejny istotny czynnik, na który musi zwrócić uwagę każdy inwestor. Jeżeli chce ogrzewać dom gazem, a ścieki odprowadzać do sieci kanalizacyjnej, trzeba dobrze sprawdzić, czy taka możliwość istnieje! Ponadto, niezwykle istotne jest potwierdzenie planów zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli w przyszłości może w danym miejscu biec droga, warto odpuścić taką działkę odpowiednio wcześniej...

Budowa domu to bardziej skomplikowana operacja niż kupno mieszkania. Przede wszystkim ze względu na to, iż inwestor musi praktycznie codziennie nadzorować każdy element pracy zlecanej podwykonawcom. W ten sposób osoba która buduje dom, musi w kilkanaście miesięcy zwiększyć swoją wiedzę wielokrotnie. Dlatego, warto wiedzieć jak nie nadziać się na problemy i zacząć swoją ekspertyzę już od samego początku, na etapie kupna działki budowlanej.