logo audytu działki

2022-02-11
(aktualizacja: 2022-05-06)

Miejsowy plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera informacje o przeznaczeniu terenów w obrębie określonej gminy. Dzięki niemu możemy uzyskać istotne informacje o określonej działce. Co znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i gdzie go szukać?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - czym jest?

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zawarte są informacje o tym, jakie jest przeznaczenie działek, które znajdują się na danym terenie. Jest to dokument przygotowywany dla określonej gminy i można w nim znaleźć informacje, które dotyczą nie tylko już istniejących inwestycji, ale również tych, które mają wystąpić na określonym terenie w przyszłości.

Co ważne, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się informacje dotyczące zarówno terenów należących do gmin, jak i również działek, które pozostają w rękach prywatnych. Co za tym idzie, możemy tam znaleźć m.in. informacje o istniejących bądź planowanych drogach, jak również inwestycjach, które mogą pojawić się na danym terenie.

Informacja ta jest szczególnie istotna, gdy planujemy zakup działki bądź domu. Warto wówczas sprawdzić, jakie jest przeznaczenie sąsiadujących działek: tak, by któregoś dnia nie obudzić się np. obok ogromnej fabryki. Co ważne, nawet jeśli na danej działce nie zaplanowano jeszcze żadnej inwestycji, wciąż możemy sprawdzić, jakie jest jej przeznaczenie.

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego można znaleźć na stronach gminnych oraz rządowych. Informacje te są zazwyczaj publikowane w tzw. biuletynach informacji publicznej określonej gminy. Jeśli znamy numer działki, możemy odnaleźć potrzebny plan zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić w nim przeznaczenie działki, a także sąsiadujących z nią terenów. Warto jednak pamiętać, że niektóre gminy nie tworzą planów zagospodarowania przestrzennego i w takiej sytuacji uzyskanie informacji o przeznaczeniu gruntu jest niemożliwe.