2024-01-11
(aktualizacja: 2024-01-11)
Jeżeli znasz lokalizację działki, to nie będziesz mieć problemu z odszukaniem jej numeru ewidencyjnego. Jest specjalny Geoportal rządowy, na którym możesz szybko poznać numer działki. Na portalu znajdują się interaktywne mapy z numerami i granicami działek ewidencyjnym w całym kraju, co pozwala na ich sprawdzenie przez internet, czyli w dowolnym momencie i miejscu. W poruszaniu się po portalu nie ma niczego trudnego, możesz liczyć na intuicyjną nawigację. Wystarczy wykonać zaledwie kilka kroków, aby uzyskać potrzebne informacje.
Jeżeli chcesz kupić działkę, to powinieneś najpierw dobrze ją sprawdzić. Ułatwi Ci to między innymi Geoportal, który jest dostępny na stronie internetowej https://www.geoportal.gov.p/. Warto od razu zaznaczyć, że korzystanie z niego jest całkowicie darmowe, nie musisz nawet się rejestrować w celu uzyskania informacji.
Z geoportalem możliwe staje się znalezienie numeru księgi wieczystej przypisanej do konkretnej nieruchomości. Uzyskasz w ten sposób nazwisko jej właściciela, zapoznasz się także z treścią czterech działów księgi wieczystej. Warto dokładnie przeczytać informacje podawane na Geoportal, bo dotyczą one również ewentualnym obciążeń nieruchomości.
W pierwszej kolejności musisz wejść na podaną wcześniej stronę internetową Geoportal rządowego, następnie zobaczysz różne informacje, ale Ciebie powinien interesować panel map. W celu przejścia do niego należy nacisnąć myszką w niebieski prostokąt znajdujący się po prawej stronie z białym napisem Geoportal Krajowy.
Po kliknięciu zostaniesz przekierowany do nowej karty przeglądarki, na której będzie mapa. Następnym krokiem jest dostosowanie jej zawartości, aby uzyskać pożądane informacje dotyczące gruntów. Musisz wejść w panel dotyczący zawartości mapy, potem do zakładki z warstwami, a na końcu pozostaje znaczenie ewidencji gruntów i budynków.
Jeśli chcesz znaleźć działkę na Geoportal, to oczywiście musisz znać jej lokalizację w terenie. Im więcej poda się informacji, tym szybciej wyświetlą się szczegółowe dane. Dobrze, abyś zawęził poszukiwania, czyli zaznaczył województwo, powiat, miejscowość. Najlepiej będzie podać dokładny adres działki, aby szybko przejść do szczegółowej makiety.
Mapę Polski możesz maksymalnie powiększyć, aby wyświetliły się na niej numery i granice działek, wystarczy kliknąć przycisk plusa widniejący po lewej stronie mapy lub zrobić to za pomocą rolki na myszce.
Jeśli już wyszukasz interesującą Cię działkę, to możesz kliknąć dowolne miejscu w jej obrębie. Na Geoportal krajowym niebieskie linie odpowiadają za wyznaczenie granic działki. Następnym krokiem będzie wybranie działki i odczytanie jej numeru, czyli poznanie adresu administracyjnego. Pamiętaj o tym, aby kliknąć znalezioną na mapie działkę, dzięki czemu wyświetlą się dodatkowe okna z dokładnym opisem. Możesz w ten sposób poznać jej numer ewidencyjny, musisz jednak przejść do zakładki dotyczącej ewidencji gruntów i budynków.
Oczywiście Geoportal rządowy podaje wiele przydatnych informacji o działkach, dotyczą one ich obrębu, powierzchni, gminy, powiatu, województwa. Można nawet dowiedzieć się, skąd dokładnie pozyskiwane są udostępniane dane. Podsumowując, w celu znalezienia numeru działki na Geoportal rządowym należy wykonać następujące kroki:
Dużym udogodnieniem dla Ciebie będzie znalezienie numeru działki na stronie Geoportal krajowego na mapie. W tym celu musisz wejść na witrynę serwisu, która jest dostępna pod adresem geoportal-krajowy.pl/na-mapie.
Kolejnym krokiem będzie przybliżenie mapy, aby przejść do obszaru, który najbardziej Cię interesuje. Do wyboru jest wiele rodzajów map, które możesz dowolnie zmieniać. Innym sposobem będzie znalezienie obszaru po podaniu konkretnego adresu.
Pozostaje Ci kliknięcie obszaru, dla którego chcesz sprawdzić numer działki. Wyświetlą się wszystkie dostępne o niej informacje. Możesz uzyskać dostęp do danych odnoszących się do dowolnej nieruchomości w kraju i pobrać raport o terenie, który Cię interesuje. Znajdują się w nim informacje dotyczące cech terenu, infrastruktury, ograniczeń formalnoprawnych, energii słonecznej, otoczenia i obiektów użyteczności publicznej, demografii i wiele innych.