logo audytu działki

2022-05-10
(aktualizacja: 2022-05-11)

O co pytać przy zakupie działki rekreacyjnej?

W poniższym artykule wyjaśniamy, o co pytać przy zakupie działki rekreacyjnej.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Zakup działki pod budowę obiektu mieszkalnego jest opłacaną inwestycją, bo każdy musi gdzieś mieszkać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że znaczenie mają również różne atrakcje, udogodnienia. Każdy potrzebuje też jakiejś rozrywki, miejsca do wypoczynku podczas urlopu. Dobrą inwestycją będzie wobec tego zakup działki rekreacyjnej. Może być ona zlokalizowana w mieście lub na jego obrzeżach, nad jeziorem lub nawet w lesie. Działka rekreacyjna świetnie sprawdza się do postawienia domku letniskowego. Istnieje nawet możliwość użytkowania go przez cały rok. Przy wyborze terenów wypoczynkowych trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, co ułatwi znalezienie odpowiedniego gruntu.

Co ma znaczenie przy zakupie działki rekreacyjnej?

Własna działka rekreacyjna to świetna opcja dla osób, które chcą mieć komfortowe miejsce do spędzania wolnego czasu, szczególnie na łonie natury. Nawet niewielka powierzchnia z domkiem letniskowym w zielonej, spokojnej okolicy będzie niezwykle wartościowa. Obecnie można liczyć na duży wybór działek rekreacyjnych. Przy ich zakupie trzeba mieć na uwadze plan zagospodarowania przestrzennego. Należy też wiedzieć, że wyróżnia się wiele rodzajów działek: rolne, siedliskowe, budowlane, inwestycyjne, leśne i rekreacyjne.

Trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić typ danego terenu, bo ma to ogromne znaczenie pod kątem prawnym. Przy braku planu zagospodarowania przestrzennego pozostaje złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy, w którym znajdą się informacje dotyczące przeznaczenia działki, doprowadzenia mediów itd. Zweryfikować należy również koszty związane z utrzymaniem działki. Każdy inwestor musi również dokładnie przyjrzeć się jej księdze wieczystej.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas wybierania działki rekreacyjnej?

Podczas wybierania działki rekreacyjnej istotne jest to, aby sprawdzić dostęp do wody, energii elektrycznej, szamba/kanalizacji. Obecność mediów wpływa na wartość działki. Jeśli nie są one doprowadzone, to może stanowić to spory problem, bo wykonanie przyłączy, nierzadko staje się procesem kosztownym i czasochłonnym. Wymaga to załatwienia wielu formalności. Kolejną kwestią jest przeprowadzenie odpowiednich badań i wywiercenie studni, co stanowi wyzwanie. Przy braku mediów trzeba liczyć się z szeregiem dodatkowych kosztów, więc cała inwestycja może być mało opłacalna. Właściciela ziemi należy również zapytać o jego obecne rachunki, opłaty gruntowe i roczną opłatę ROD.

Znaczenie ma również wielkość dopuszczalnej zabudowy na działce.

Dlaczego sprawdzenie działki przed kupnem jest ważne?

Zakup działki rekreacyjnej wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Trzeba sprawdzić wiele kwestii, które dotyczą aspektów prawa. Niezwykle pomocny będzie audyt działki przeprowadzony przez profesjonalistów. Przyjrzą się oni całej dokumentacji i lokalnym regulacjom. W przypadku większych inwestycji lepiej nie ryzykować, bo można potem mocno tego żałować. Stawką są przecież niemałe pieniądze. Warto wobec tego skorzystać z usług specjalistów przy sprawdzaniu działki. Zadanie to można powierzyć fachowcom z Audytdzialki.pl. czyli doświadczonym inżynierom i prawnikom.