logo audytu działki

2024-01-11
(aktualizacja: 2024-01-11)

Czy działka budowlana musi być ogrodzona?

Przymierzasz się do budowy swojego wymarzonego domu? Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć problemów, już teraz warto zaplanować odpowiednie ogrodzenie działki budowlanej na czas trwających prac. Zapoznaj się z najnowszymi przepisami oraz wytycznymi, aby ułatwić sobie zadanie. Pamiętaj, że znajomość przepisów może przyśpieszyć Twoje prace, a ich lekceważenie lub brak wymaganej wiedzy prowadzą do spowolnienia, zatrzymania bądź całkowitego odsunięcia od budowy. Nie ryzykuj i zdobądź wszystkie potrzebne informacje o ogrodzeniu działek budowlanych.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Ogrodzenie działki budowlanej – aktualne przepisy

Obecnie nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z Paragrafem 9 zamieszczonym w powyższym Rozporządzeniu, teren budowy lub robót należy ogrodzić albo postawić inny system, który uniemożliwi wejście osobom nieupoważnionym. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.

Należy również zwrócić uwagę na kilka innych kluczowych wymagań:

  • minimalna wysokość ogrodzenia – 1,5 m;
  • jeśli wykopy osiągają więcej niż 1 m, wysokość ogrodzenia musi mierzyć minimum 1,1 m;
  • ogrodzenie działki budowlanej musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, nie może stwarzać zagrożenia dla innych;
  • minimalna odległość między ogrodzeniem a krawędzią wykopu musi wynosić 1 m;
  • ogrodzenie musi obejmować przestrzeń budowy, nie ma konieczności odgradzania części działki niezajętej pracami.

Czy warto zainwestować w ogrodzenie działki budowlanej?

Oczywiście, oprócz podstawowego argumentu, jakim jest chęć działania zgodnie z prawem, możesz odnaleźć jeszcze kilka innych znaczących korzyści z ogrodzenia działki budowlanej. Jednym z najważniejszych jest zwiększenie bezpieczeństwa zarówno Twojego, osób pracujących na budowie, jak innych ludzi, w tym postronnych przechodniów.

Wspominając o osobach trzecich, nie można również pominąć ryzyka kradzieży bądź wandalizmu. Niezabezpieczony teren stanowi łatwy cel dla złodziei. Ponadto ogrodzenie działki budowlanej zapewnia większą prywatność. Warto wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki decydując się na rodzaj odpowiedniego zabezpieczenia.

Wybór odpowiedniego ogrodzenia działki budowlanej

Przed zakupem ogrodzenia działki budowlanej porównaj opcje dostępne na rynku i dokonaj świadomej decyzji. Podstawowe pytanie brzmi, czy chcesz postawić ogrodzenie tymczasowe, czy stałe?

Ogrodzenie tymczasowe, jak sugeruje nazwa, będzie pełnić swoją funkcję jedynie na pewien czas, w tym przypadku na okres budowy. Ma to wiele plusów – sam montaż nie jest procesem długim ani skomplikowanym, natomiast w przypadku budowy istnieje ryzyko uszkodzeń ogrodzenia. Palisady i gabiony mogą utrudniać przemieszczanie się koparek czy też innych większych pojazdów podczas prac na terenie. Jeśli zależy Ci na oszczędności, możesz spróbować ekonomicznego rozwiązania i zamontować ogrodzenie sam – przeważnie nawet niedoświadczona osoba, która wcześniej nigdy nie wkłada żadnego ogrodzenia, będzie w stanie postawić prostą siatkę i to przy użyciu bardzo podstawowych narzędzi. 

Kolejna opcja to wypożyczenie ogrodzenia. Opcja również ekonomiczna, wygodna i warta rozważenia. Wśród dostępnych rozwiązań wyróżnia się panele pełne lub ażurowe. Możesz idealnie dopasować je pod teren budowy. W przypadku uszkodzenia podczas prac istnieje możliwość wymiany elementu. A więc jak sam widzisz, jest to rozwiązanie bardzo elastyczne, wygodne i ekonomiczne. 

Ogrodzenie stałe wiąże się z kolei z ryzykiem uszkodzenia podczas budowy, może stwarzać problem w przypadku przemieszczania się większych maszyn, jest również bardzo drogim wydatkiem – w przypadku budowy narażonym na zniszczenia i straty finansowe. 

Musisz jednak pamiętać, że zarówno tymczasowe, jak i wypożyczone ogrodzenie także stanowi pewien bezzwrotny koszt, więc zdecydowanie się na ogrodzenie działki budowlanej już na stałe na początku budowy może w dłuższej perspektywie i przy sprzyjających warunkach okazać się bardziej opłacalne.

Przy dokonywaniu wyboru weź również pod uwagę kwestię prawną uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia. Powołując się na Prawo budowlane, musisz zgłosić budowę ogrodzenia do właściwych organów, tylko jeśli ogrodzenie jest wyższe niż 2,2 m. W takim przypadku po zgłoszeniu jesteś zobowiązany odczekać 21 dni. Jeśli po upływie tego czasu urząd nie poinformuje Cię o odmowie, możesz rozpocząć budowę ogrodzenia.

Podczas wszystkich prac budowlanych, bez wyjątków, zawsze należy kierować się bezpieczeństwem. Aby o nie zadbać, warto rozpocząć planowanie odpowiednio wcześniej. Znajomość obowiązujących praw i obowiązków znacznie ułatwia oraz przyśpiesza wszelkie prace budowlane. Ponadto pilnując aktualnych wymogów, unikasz kar finansowych i opóźnień w pracach. Dopilnuj kwestii bezpieczeństwa, a na końcu ciesz się efektami udanej budowy!