logo audytu działki

2021-09-13
(aktualizacja: 2022-03-14)

Sprawdzenie stanu prawnego działki

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób skutecznie sprawdzić stan prawny działki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Decydując się na zakup konkretnej, wybranej wcześniej działki, warto przeanalizować dokumentację, która pozwoli znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania, pozwalające ostatecznie zdecydować, czy ta działka jest idealną inwestycją.

Jak sprawdzić ewentualne zadłużenie

Poszukując istotnych informacji związanych ze stanem prawnym działki warto zacząć od księgi wieczystej. Jeśli posiadamy jej numer, bez problemu powinniśmy znaleźć podstawowe informacje, które dostępne są nawet w domu, gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło: Elektryczne Księgi Wieczyste. Informacje, które tam znajdziemy pozwolą zapoznać się ze stanem działki, są one bezpłatne i ogólnodostępne. 

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie sprawdzić informacji w ten sposób, istnieje też inna droga. Można w wydziale wieczystoksięgowym odpowiedniego Sądu Rejonowego złożyć wniosek o odpis księgi. Nie jest to usługa bezpłatna kosztuje od 30 do 60 zł, w zależności od tego, czy odpis ma być zwykły czy zupełny. Nie jest to jednak usługa, która jest dostępna dla każdego. Żeby złożyć wniosek, który zostanie rozpatrzony pomyślnie, należy uzasadnić posiadanie interesu prawnego, w innym razie można mieć problem z otrzymaniem odpisu. 

Jeśli jako osoba zainteresowana sprawdzeniem działki, nie masz pewności, czy taki odpis z księgi będzie możliwy, warto skupić się na pozyskaniu darmowej wiedzy w Internecie. Elektroniczna Księga Wieczysta zawiera bowiem najważniejsze informacje, które pozwolą podjąć decyzję, czy warto w wybraną działkę inwestować. Dzięki zawartym tam informacjom dowiesz się, czy działka jest zadłużona.

Hipoteka w księdze wieczystej – czy można to sprawdzić?

Księga wieczysta posiada cztery podstawowe działy, które porządkują wiedzę o nieruchomości. Pierwszy dział to wiedza związana z nieruchomością, jej położeniem i powierzchnią. W drugim dziale znajdują się informacje dotyczące własności nieruchomości. Tu można dowiedzieć się kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym. Są tam również informacje związane podstawą nabycia nieruchomości lub działki. Dział trzeci porządkuje wiedzę dotyczącą obciążeń nieruchomości. To właśnie tu znajdziemy wpisy związane z służebnością czy z roszczeniami (innymi niż hipoteka), a także te związane ze wszczęciem egzekucji, gdyby takie roszczenia miały miejsce. Ostatni dział to właśnie ten związany z hipoteką. W nim można zobaczyć stan istniejącego zadłużenia. Można dowiedzieć się z niego na czyją rzecz hipoteka została ustawiona, a także kiedy dokonano wpisu i na jaką kwotę. 

Informacje, których potrzebujemy, by pojąć decyzję o wyborze idealnej działki, zdecydowanie są wystarczające w Elektronicznej Księdze Wieczystej.

Jeśli zaś jako potencjalny klient masz wątpliwości, polecamy poradę fachowca, który wszystko sprawdzi, ale i przeanalizuje i jednocześnie wytłumaczy poszczególne zapisy i ich konsekwencje. Taki audyt prawny działki staje się coraz bardziej powszechny, bo daje poczucie bezpieczeństwa i transparentności zawieranej finalnie transakcji. 

Czy warto zlecić audyt działki?

Realizując audyt działki z naszym fachowcem, z pewnością uzyskasz wyczerpującą wiedzę na każdy temat. Kwestie prawne zostaną prześwietlone. Szczegółowo zostaną skontrolowane informacje z księgi wieczystej związane z roszczeniami, służebnością i hipoteką. Klient dowie się też jakie jest przeznaczenie działki, czy istnieje tam plan zagospodarowania przestrzennego, czy nie ma problemu z pozwoleniem na budowę wśród sąsiadujących działek. Pozna sąsiedztwo, dostęp do drogi i wiele innych, ważnych informacji, które finalnie mogą być kluczowe dla inwestora.

Kupując pierwszą działkę, klienci zazwyczaj nie mają pojęcia, jak wiele jest zależności, które generują późniejsze problemy. Warto w takiej sytuacji posłużyć się pomocą kogoś, kto jest doświadczony, by dobrze wybrać.