logo audytu działki

2023-07-19
(aktualizacja: 2023-07-19)

Sprzedaż działki - jak długo zajmuje?

Czasem właściciel działki nie zdąży pomyśleć o tym, by ją sprzedać, a już ma kupca. Jednak dużo częściej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną – zamieszczamy ogłoszenia i na wszelkie możliwe sposoby rozgłaszamy o chęci pozbycia się gruntu, natomiast chętnych brak. Czas sprzedaży tak naprawdę jest różny i zależy od wielu czynników. 

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Ile trwa sprzedaż działki?

Zainteresowanie nieruchomościami jest obecnie bardzo duże. Może więc wydawać się, że sprzedaż działki nie powinna zająć dużo czasu. Ludzie przecież inwestują w nieruchomości, kupują ziemię, planują budowę domu itd. Tymczasem okazuje się, że sprzedaż działki wcale nie jest taka prosta i szybka. Co więcej, należy podkreślić, że czas sprzedaży działki jest dłuższy niż w przypadku sprzedaży mieszkania czy domu. Poza tym są jeszcze dodatkowe czynniki, które mogą skutecznie opóźniać tę sprzedaż. Warto w związku z tym przyjrzeć się im, aby w miarę możliwości ich uniknąć i swoją działkę sprzedać w miarę szybko, a już na pewno bezproblemowo. 

Sprzedaż działki – statystyki

Statystyki podpowiadają, że średni czas sprzedaży działki w 2021 roku wynosił 148 dni, a w 2022 roku 130 dni. W związku z tym czas oczekiwania na sprzedaż działki wynosi kilka długich miesięcy. Zdarza się, że wynosi nawet ponad pół roku albo i jeszcze dłużej. Tak jak wspomnieliśmy już we wstępie, wpływ na to ma wiele czynników, dlatego nie należy zbyt mocno kierować się statystykami. Są też działki, które sprzedają się bardzo szybko i zupełnie bezproblemowo. Wśród nich najczęściej znajdują się te atrakcyjne, w niezbyt wygórowanej cenie. Zatem co wpływa na sprzedaż działki, a konkretnie na czas sprzedaży? 

Czynniki wpływające na sprzedaż działki

  • Istnieje wiele czynników, które powodują, że sprzedaż działki znacznie się wydłuża. 
  • Jednym z nich jest nietypowy jej kształt. To może stwarzać trudności w późniejszym czasie, na przykład, gdy jej nowy właściciel zdecyduje się na zabudowę mieszkaniową. 
  • Przyczyną może być także niekorzystne położenie względem stron świata. Mówi się, że najlepiej jest mieć wejście do domu od północy lub od północnego wschodu, a ogród od południa. 
  • Czas sprzedaży działki wydłuża się z powodu braku uzbrojenia. Brak dostępu do mediów oznacza dodatkowe koszty przy późniejszej zabudowie.
  • Niekorzystna lokalizacja też wydłuża czas sprzedaży działki. Na przykład duża odległość od centrum czy ważnych usług, wiążąca się z koniecznością codziennego pokonywania dużej liczby kilometrów, może skutecznie zniechęcać potencjalnych klientów do nabycia danej nieruchomości. 
  • Sprzedaż działki wydłuża się, gdy jej ukształtowanie jest niekorzystne. Wszelkie nierówności wpływają na niekorzyść sprzedającego. W razie budowy zapewne będzie trzeba teren ten wyrównać, a to będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. 
  • Brak warunków zabudowy, czyli brak wytycznych dotyczących możliwości zagospodarowania terenu, to kolejny minus.
  • Czasem do zakupu działki zniechęca zbyt gęsta zabudowa albo położenie przy ruchliwej drodze. 
  • Wielu komplikacji związanych ze sprzedażą działki można uniknąć. Trzeba tylko zadbać o kwestie formalno-prawne. Warto w tym momencie postawić się w sytuacji kupującego i ocenić atrakcyjność danej nieruchomości. 

Co jeszcze opóźnia sprzedaż działki?

Czasem właściciel planujący sprzedaż działki, ogranicza się do montażu tabliczki z informacją o chęci pozbycia się jej. Jeśli jest ona położona na obrzeżach, przy mało ruchliwej drodze, to taka informacja nie wykaże się nawet minimalną skutecznością. Może więc spodziewać się, że na kupca będzie czekał bardzo długo.

Chcąc przyśpieszyć proces sprzedaży działki, trzeba koniecznie zwiększyć zasięgi ogłoszenia. Warto zamieścić ofertę w popularnych serwisach internetowych, ogłosić się w mediach społecznościowych, a nawet skorzystać z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości, który zna wszystkie triki umożliwiające szybką sprzedaż działki. 

Ponadto sprzedaż działki może opóźniać zbyt wygórowana, przesadzona wręcz cena. Niektórzy wyceniają swoje nieruchomości na podstawie wyłącznie własnych oczekiwań. Nie zwracają uwagi na ceny, jakie obowiązują na rynku, co jest znaczącym błędem. A przecież atrakcyjna cena działki może przyśpieszyć cały proces. Warto więc na spokojnie przemyśleć ten temat i przede wszystkim zorientować się, jakie ceny obowiązują na rynku, ile kosztują podobne działki, a może nawet nieco zaniżyć cenę swojej nieruchomości, aby pozbyć się jej szybciej. 

Sama nieatrakcyjna forma prezentacji działki też powoduje, że jej sprzedaż się wydłuża. Nie chodzi o to, aby kłamać, ale w odpowiedni sposób podkreślić jej atuty. W każdej nieruchomości jest coś korzystnego. Każda działka ma swoje wady. Należy więc zaprezentować ją w taki sposób, aby oferta od razu wydała się atrakcyjna.

Jak widać, czas sprzedaży działki zależy od wielu czynników, ale w głównej mierze wpływ na nie ma sam właściciel. Warto więc do tej sprzedaży przygotować się w odpowiedni sposób, a w razie konieczności nawet skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają ogromne doświadczenie w tym zakresie. A są podmioty, które skutecznie wspierają swoich klientów w procesie sprzedaży działek i innych nieruchomości.