logo audytu działki

2022-05-08
(aktualizacja: 2022-05-29)

Umowa przedwstępna kupna działki

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda umowa przedwstępna kupna działki.

Kupujesz działkę?
Zleć nam jej audyt!

Wiele osób wybiera obecnie inwestycję w nieruchomości jako formę zabezpieczenia swoich oszczędności. Ziemia czy mieszkanie są aktywami, które trzymają wysoką cenę przez długi czas, więc można z całą pewnością powiedzieć, że jest to dobra forma przechowania kapitału. Z drugiej strony, ze względu na cenę, jest to bardzo poważna inwestycja, która wiąże się z dużym ryzykiem. Z tego powodu, warto wiedzieć pod jakim kątem sprawdzić dane miejsce oraz jak powinna wyglądać umowa przedwstępna.

Nie kupuj kota w worku!

Działka budowlana wiąże się z bardzo dużą inwestycją kapitału. Obecnie koszt zakupu ziemi to kilkaset tysięcy złotych. Wiele osób decyduje się na zakup działki przy użyciu kredytu hipotecznego, czekając na lepsze czasy do rozpoczęcia budowy. To wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, ponieważ trzeba odczekać wiele lat, zanim faktycznie zacznie się korzystać z danego miejsca. Biorąc pod uwagę niezbędne koszty, trzeba mieć świadomość tego, iż niepowodzenie inwestycji może słono kosztować. Istnieje bowiem ryzyko, że dana ziemia posiada pewne „ukryte wady”, o których nabywca nie zostanie poinformowany, a sprzedający nie ma obowiązku informacji. W ten sposób doszło do problemów finansowych wielu osób, których można było skutecznie uniknąć. Aby nie wpaść w tarapaty, warto skorzystać z profesjonalnych usług audytdzialki.pl.

Umowa przedwstępna kupna działki

Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży działki to umowa cywilnoprawna pomiędzy nabywcą a sprzedającym (właścicielem) działki. Umowa przedwstępna stanowi doskonałe zabezpieczenie dla obu stron transakcji. Kupujący może być spokojny, że warunki umowy się nie zmienią i będzie miał czas na organizację finansowania np. w postaci kredytu hipotecznego. A z drugiej strony sprzedający ma pewność, że działka zostanie sprzedana. Dodatkowo zawarcie umowy przedwstępnej pozwala dla nabywcy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami danego gruntu, co jest niezbędne do wyboru właściwego projektu domu.

Bez dokumentacji potwierdzającej status właściciela bądź przyszłego nabywcy ziemi, urząd gminy nie udziela informacji o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, poziomie wód gruntowych czy specyfice danego podłoża. Co ważne umowa przedwstępna powinna być podpisana w formie aktu notarialnego. Można ją zawrzeć również w postaci zwykłej umowy pisemnej, ale tylko wizyta w kancelarii notarialnej należycie ochroni nasze prawa i zabezpieczy interesy.

Jak wygląda umowa przedwstępna kupna działki?

Umowa przedwstępna na zakup działki powinna mieć formę pisemną i opisywać najistotniejsze informacje. Wśród najważniejszych elementów, które trzeba zawrzeć we wspomnianej umowie, należy wymienić: podstawowe dane kupującego i strony sprzedającej, datę i miejsce podpisania umowy, a także szczegółowe informacje o nieruchomości, tj. numer działki, jej powierzchnie, przeznaczenie, położenie oraz numer księgi wieczystej, jeśli została już utworzona.

Ponadto nie może zabraknąć ceny nieruchomości, wysokości zadatku bądź zaliczki wpłaconej przez nabywcę, opisu warunków, które są wymagane do finalnej transakcji oraz terminu docelowej umowy kupna-sprzedaży działki. Warto też zwrócić uwagę, czy w umowie znalazły się warunki jej wypowiedzenia i czy sprzedający zawarł oświadczenie wraz z podpisem, które mówi, iż jest on prawnym właścicielem działki i jest ona pozbawiona wad prawnych.

Sprawdzenie pod każdym kątem

Audyt działki jest procesem, którego celem jest weryfikacja działki pod kątem zgodności z prawem, planem zagospodarowania miejskiego oraz uzbrojenia. Są to podstawowe rzeczy, które powinny zostać sprawdzone przed podjęciem decyzji o zakupie. Firma doradcza audytdzialki.pl jest w stanie sprawdzić także dodatkowe aspekty danej ziemi. Przede wszystkim ważne są jakiekolwiek roszczenia osób trzecich co do danej ziemi oraz jej przeznaczenie. Jeżeli okaże się, że informacja o tym, że ziemia jest budowlana jest błędna, może sprawić spore problemy inwestorowi. Z tego powodu, chcąc sprawdzić wszystkie szczegóły, warto zaufać profesjonalistom.

Czy warto skorzystać z pomocy?

Każda duża transakcja łączy się z ryzykiem, bez względu na to czy to kupno domu, czy działki budowlanej. Należy zachować szczególną ostrożność oraz być skupionym na wszelkich kruczkach prawnych. To sprawia, że warto skorzystać z pomocy specjalistów od audytdzialki.pl, którzy poprzez swoje wieloletnie doświadczenie są w stanie sprawdzić umowę i doradzić pod kątem poprawy poszczególnych zapisów. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek próby wyłudzenia czy oszustwa, a warto pamiętać, że w grę wchodzą bardzo duże pieniądze.

Podsumowując, kupno działki budowlanej jest poważnym przedsięwzięciem. Podjęcie decyzji bywa bardzo trudne, dlatego trzeba zrobić wszystko, co w swej mocy, aby transakcja była jak najkorzystniejsza oraz przejrzysta. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że się nie straci swoich pieniędzy. Niestety, jest to trudny proces, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług doradczych, które mogą pomóc uniknąć wielu problemów i przygotować kupującego do poszczególnych kroków.