2024-01-11
(aktualizacja: 2024-01-11)
Jeśli szukasz działki budowlanej pod inwestycję i zamierzasz postawić na niej swój dom, musisz brać pod uwagę naprawdę długą listę cech takiej nieruchomości. Oczywiście na uwadze powinieneś mieć jej wielkość, kształt, ustawienie, dostęp do drogi publicznej oraz lokalizację. Nie bez znaczenia jest także uzbrojenie działki budowlanej. Co właściwie oznacza ten termin, jakich kwestii dotyczy i w jakim momencie planowania mediów możesz spodziewać się uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy?
Jeśli zamierzasz szukać w prawie budowlanym informacji, co oznacza uzbrojenie działki, to niestety nie znajdziesz tam żadnych przydatnych wskazówek. W przepisach nie ma precyzyjnej definicji tego pojęcia, co niestety wykorzystują nagminnie sprzedawcy, interpretując to na swoją korzyść. Jeśli nie chcesz przepłacać za nieuzbrojoną działkę, koniecznie musisz zdobyć w tym zakresie odpowiednią wiedzę.
To, czym właściwie jest uzbrojenie działki budowlanej? Przyjmuje się, że jest to ziemia, do której doprowadzone są podstawowe media, czyli:
Co więcej, za działkę uzbrojoną uważa się taką, do które doprowadzona jest droga dojazdowa. Jeśli więc ziemia, która Cię zainteresuje, ma nie tylko dostęp do drogi publicznej, lecz dodatkowo do wszystkich podstawowych mediów, możesz mieć pewność, że jest to w pełni uzbrojona działka budowlana.
Z całą pewnością zastanawiasz się teraz, z jakiego powodu dostęp do mediów jest tak istotny i powinieneś interesować się tylko uzbrojonymi działkami. W końcu wszystkie te sprawy mógłbyś załatwić samodzielnie i być może nawet zaoszczędzić, gdyż nieuzbrojone działki budowlane są z reguły sporo tańsze. Co więc dokładnie za tym stoi i z jakiego powodu taka decyzja bywa niekiedy dużym błędem?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że uzbrojenie działki na własną rękę to proces dość kosztowny, niekiedy skomplikowany, a na pewno bardzo długi. Podczas załatwiania dostępu do wody, prądu lub gazu czekać Cię będzie konieczność odwiedzenia wielu urzędów, wypełnienia dziesiątek dokumentów i konieczność spełnienia szeregu formalności. Jeśli obierzesz taką drogę, nie licz na szybkie załatwienie spraw i możliwość rozpoczęcia prac budowlanych w krótkim czasie od zakupu ziemi. Dodatkowo nastaw się także na bardzo wysokie koszty, które niekiedy mogą znacznie przekroczyć zaoszczędzone pieniądze z kupna tańszej działki.
Uzbrojenie działki budowlanej to sprawa absolutnie nadrzędna, jeśli chcesz szybko i bez większych problemów zacząć budowę na zakupionej ziemi. Zapewne zastanawiasz się w tej chwili, gdzie tak właściwie możesz sprawdzić, czy interesująca Cię działka jest uzbrojona. Na szczęście jest to stosunkowo proste do zweryfikowania i nie powinno sprawić Ci żadnych problemów.
Podstawowym krokiem, który musisz wykonać, jest udanie się do stosownego urzędu gminy, na której terenie znajduje się działka. Wszelkie potrzebne informacje dostaniesz w wydziale kartografii i geodezji. Wiele cennych danych uzyskasz także w ogólnodostępnym planie zagospodarowania przestrzennego danego miasta.
Olbrzymim ułatwieniem jest obecnie internet i dane, które się w nim znajdują. Jeśli wizyta w urzędzie jest Ci nie po drodze, zawsze możesz zalogować się na Geoportalu, czyli stronie, na której sprawdzisz dany grunt. Pamiętaj jednak o tym, że portal wymaga podania przez Ciebie numeru ewidencyjnego działki lub po prostu jej dokładnego adresu.
Działka nieuzbrojona to przede wszystkim niższa cena, a często także większa dostępność, przez co miałbyś zwyczajnie większy wybór. Minusem, z którym musisz się liczyć, jest dość długi czas, który będzie musiał minąć od zakupu do chwili, gdy wbijesz pierwszą łopatę na budowie domu. Co więcej, czekać Cię zapewne będą liczne wizyty w urzędach, stres i frustracja.
Jeśli natomiast chodzi o działkę uzbrojoną, to jej cena będzie wyższa, możesz mieć mniejszy wybór, lecz z drugiej strony unikniesz wszystkich kłopotliwych formalności i szybciej zaczniesz budowę. Warto mieć też na względzie, że uzbrojenie działki budowlanej jest ogromną pomocą. Nie da się przecenić znaczenia przygotowania przemyślanej działki jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Dokładne rozważenie układu, orientacji i funkcjonalności proponowanego budynku lub inwestycji pozwala zidentyfikować i rozwiązać potencjalne problemy na wczesnych etapach. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie, ale także gwarantuje, że efekt będzie odpowiadał Twoim potrzebom.